Dlaczego moja strona nie jest indeksowana w Google?
Wyobraź sobie scenariusz – spędziłeś godziny na tworzeniu wysokiej jakości treści, które pokochają zarówno użytkownicy, jak i wyszukiwarki, i przygotowałeś dla nich kilka świetnych możliwości dotarcia do celu. Wciśnij opublikuj … poczekaj … a następnie poczekaj trochę dłużej.
Dlaczego żaden ruch nie dociera do tej wspaniałej strony?!
Diagnozowanie problemów z indeksacją w wyszukiwarce Google może być wartościowym przedsięwzięciem dla poszczególnych stron, stron priorytetowych lub na dużą skalę, w zależności od sytuacji. Może istnieć wiele powodów, dla których strona internetowa może nie zostać zaindeksowana w Google, dlatego przygotowaliśmy poniższą listę kontrolną, aby pomóc w ustaleniu, dlaczego strona nie pojawia się w wynikach wyszukiwania. Korzystanie z funkcji „sprawdź adres URL” w Google Search Console to świetny sposób na sprawdzenie poszczególnych stron. Można to wykorzystać obok tej listy kontrolnej, jeśli odpowiednia właściwość domeny jest zweryfikowana.
Dlaczego mój adres URL nie jest indeksowany?
1: Zablokowany w pliku robots.txt
Plik robots.txt (zawsze znajdujący się na stronie example.com/robots.txt) kontroluje adresy URL, które Google (i inne wyszukiwarki) mogą indeksować lub odwiedzać. Przeszukiwacze mogą być blokowani przed wejściem na określone strony, ale mogą nie zostać zindeksowani (mogą być jednak zindeksowani innymi metodami. Na przykład, jeśli prowadzą do nich inne strony). Aby rozwiązać ten problem, usuń obraźliwy wiersz z pliku robots.txt (upewnij się jednak, że najpierw nie wpłynie on przypadkowo na żadną inną stronę!)
2: Strona ma status noindex
O znaczniku noindex pisaliśmy całkiem niedawno. Warto jednak powtórzyć, że strony z zastosowanymi metatagami noindex (lub zastosowanymi robotami noindex X na poziomie serwera) nie będą wyświetlane podczas wyszukiwania. Rozwiązaniem tego problemu jest usunięcie tagów noindex i poczekanie na ponowne przeszukanie stron. Prosty!
3: Kanonizowane za pomocą znacznika kanonicznego
Jeśli strona ma ustawiony kanoniczny adres URL (informujący wyszukiwarki, że strona „połączona z” jest preferowaną wersją do wyświetlenia w wyszukiwaniu), chociaż kanoniczny jest klasyfikowany jako wskazówka, a nie zamówienie (dyrektywa), o ile dotyczy to wyszukiwarek, może to oznaczać, że oryginalny adres URL nie wyświetla się w Google. W razie potrzeby usuń znacznik kanoniczny lub zmień go na samodzielny odnośnik.
4: Strona usunięta za pomocą narzędzia do usuwania adresów URL
Jeśli z jakiegoś powodu strona została przesłana za pomocą narzędzia do usuwania stron Google, może zostać tymczasowo wyłączona z indeksu na 90 dni. W razie potrzeby żądania te można cofnąć za pomocą samego narzędzia.
5: Wymagana autoryzacja lub Googlebot zablokowany na poziomie serwera
Jeśli Google dostanie się na adres internetowy, który żąda autoryzacji, nie będzie mógł go zaindeksować ani zindeksować, tak jak użytkownik nie będzie mógł uzyskać dostępu do strony, gdyby nie miał nazwy użytkownika ani hasła na ekranie. Może to być pożądane zachowanie lub nie, ale warto je sprawdzić. Możliwe jest również, że roboty Google zostały zablokowane na poziomie serwera, co zwykle odbywa się za pośrednictwem .htaccess. Może być potrzebna pomoc programisty, aby naprawić tego rodzaju błędy.
6: Nie przeszukiwany z powodu przeciążenia serwera
Googlebot stara się być „dobrym obywatelem sieci”, gdy tylko jest to możliwe. Oznacza to, że gdy wykryje, że serwer sieciowy witryny jest obciążony (na przykład czas odpowiedzi serwera jest znacznie dłuższy, niż powinien być), ogólnie zmniejszy wysiłki w celu pobrania stron z witryny. Może to spowodować, że niektóre strony nie zostaną zaindeksowane lub zostaną zaindeksowane nieprawidłowo. Optymalizacja szybkości serwera to temat sam w sobie, który różni się w zależności od witryny, ale może być również powiązany z dostawcą hostingu. Tani hosting dzielony często ma problemy z szybkością ładowania strony, a jeśli koszt jest uzasadniony, przejście na hosting dedykowany może być tego warte w przypadku większych witryn.
7: Strona usunięta z powodu skargi prawnej
Jest to na szczęście dość rzadkie, ale możliwe jest, że strony WWW będą czasami usuwane z Google z powodu problemów prawnych (na przykład z powodu roszczenia dotyczącego naruszenia ustawy DMCA). Niestety, niekoniecznie istnieje konkretna reguła, z wyjątkiem potencjalnie za pośrednictwem legalnych kanałów.
8: Strona nie spełnia standardów jakości
Duplikaty, niskiej jakości lub cienkie treści mogą być powodem, dla którego niektóre strony nie są uwzględnione w indeksie po ich zaindeksowaniu. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest poprawienie zawartości strony i ponowne żądanie indeksowania.
9: Losowy pech!
Przeszukiwanie i indeksowanie miliardów stron w Internecie jest raczej obciążeniem podatkowym i czasem zdarzają się błędy. To nie koniec świata, ponieważ funkcja indeksowania żądań w Search Console może być łatwym sposobem żądania od Google ponownego pobiera i indeksuje daną stronę.
Skontaktuj się z Agencją Marketingową OzonMedia z Wrocławia w sprawie projektowania strony internetowej. Zespół OzonMedia składa się z doświadczonych projektantów stron internetowych i strategów SEO, którzy mogą pomóc w stworzeniu nowoczesnej i profesjoanlanej witryny internetowej dla Twojej firmy. Nasza agencja marketingowa pomaga wielu firmom i jest gotowa zrobić to samo dla Ciebie.
Skontaktuj się z nami, aby umówić się na konsultację i dowiedzieć się, w jaki sposób nasze usługi SEO i tworzenie stron internetowych mogą pomóc Ci się rozwijać!
Bądź na bieżąco
Bądź z nami na bieżąco i połącz się z naszymi kanałami w social media.
Skontaktuj się z nami
Wyślij nam wiadomość, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak możemy Ci pomóc przy Twoim projekcie.
Najczęściej polecane artykuły
Joomla czy WordPress? Jaki CMS wybrać?
Wybór systemu zarządzania treścią (CMS) jest ważną decyzją, która może mieć ogromne konsekwencje dla Twojej strony internetowej. Istnieje wiele dostępnych, każdy z własnymi zaletami i wadami, i fanatycznych fanów ciągnąc za ich wybranej platformy. Mając na to na to,...
Konserwacja i bezpieczeństwo strony WordPress: Dlaczego to takie ważne?
W swej istocie WordPress jest bardzo bezpiecznym systemem zarządzania treścią (CMS). Jednak brak aktualizacji zabezpieczeń, konserwacji i zaniedbanych aktualizacji zabezpieczeń może narazić witrynę WordPress na ataki. Zhakowana witryna internetowa może być bardzo...
6 powodów dla których Twoja firma powinna korzystać z Google My Business
Nie jest tajemnicą, że pierwszym miejscem, w którym klienci szukają swoich ulubionych produktów jest internet. Proste wyszukiwanie w Google dostarcza im wszystkich szczegółów na temat poszukiwanego produktu. Od najlepszych marek oferujących ten produkt po najnowszą...
Zobacz najnowsze realizacje
Prezentujemy przykładowe realizacje stron internetowych jakie oferujemy w ramach usługi tworzenia stron WWW. Realizujemy projekty stron internetowych dedykowanych każdej branży. Sprawdź naszą ofertę i skontaktuj się z nami, doradzimy Ci jak wybrać odpowiedni projekt strony WWW.